NAOA_VX22253-P.jpg
NOBACK.jpg

Soldier profiles

Name : LANG, RONALD
Service Number : VX22253
Date of Birth : 02/08/1916
Place of Birth : GEELONG, VIC
Known as :
Occupation on Enlistment : BARMAN
Date of Enlistment : 05/06/1940
Locality on Enlistment : BALLARAT, VIC
Place of Enlistment : CAULFIELD, VIC
Next of Kin : LANG, ROSEMONT
Rank (at time of discharge / death) : LIEUTENANT
Service : ARMY
Final Posting : 2/7 AUSTRALIAN INFANTRY BATTALION
Position / Platoon / Company (as 2/2 Pioneer) (date / details) : C COMPANY (AUSTRALIA)
Unit Transfers / Promotions (date / details) :
Theatres of War :
Actions :
Wounded (date / details) :
Discharged : 26/09/1945
Date Died : 21/10/1946
Age at Death : 30
Community Roll of Honour : UNKNOWN
Buried Location / Memorial (P.O.W., D.O.W., K.I.A.) : MELBOURNE GENERAL CEMETERY, CARLTON, MELBOURNE, VICTORIA, AUSTRALIA. / AUSTRALIAN WAR MEMORIAL COMMEMORATIVE AREA PANEL 73 SUPPLEMENTARY PANEL 3
K.I.A. (date / details) : N/A
D.O.W. (date / details) : 21/10/1946 / ILLNESS / VICTORIA, AUSTRALIA
M.I.A. (date / details) : N/A
P.O.W. (location/s) : NO
Died P.O.W. (date / details) : N/A
P.O.W. Camps (details) : N/A
Recovered P.O.W. (location/s) : N/A
Honours and Gallantry : None for display
Applicable Australian War Memorial circulars : NO
References found (entries & photos) : National Archives of Australia (Barcode 6207068 [DIGITISED], Barcode 32639239 [OPEN]),   WW2 Nominal Roll,   Commonwealth War Graves Commission,   Australian War Memorial,   M_MONAGHAN_1.jpg,   M_MONAGHAN_2.jpg

Background : Was posted elsewhere Feb-June 1942 then back to 2/2 Pioneer Reformed Battalion until 1943, and later 2/7 Battalion. Son of Ethel May Quirk. Husband of Rosemont Lang.

Service & personal summary At enlistment : single. No previous military experience. At discharge : height 6 feet 0 inches, brown eyes, fair complexion, fair hair. Marital status : married. Dependent children : 1 16 years & older. Marks / scars : melanoma below umbilicus. Full time war service : A.I.F. 05/06/1940 to 26/09/1945 which included 1940 days active service (920 days within Australia & 714 days overseas). Service in the ranks 05/06/1940 to 04/09/1943. Operational service : Middle East area (embarked from Australia 08/04/1941, disembarked in Australia 23/05/1942), New Guinea area (embarked from Australia 11/11/1944, disembarked in Australia 09/09/1945). War badge no. 94936. Discharge certificate no. 10393.

Service record
05/06/1940 Taken on strength Recruit Reception Depot Caulfield, Victoria.
07/06/1940 Posted to 2/2 Pioneer Battalion Puckapunyal, Seymour, Victoria.
07/06/1940 Promoted to acting Lance Corporal.
07/10/1940 Reduced to rank of Private.
07/04/1941 Embarked Sydney, New South Wales on H.M.S. Queen Mary (H.M.T. N.N.).
03/05/1941 Disembarked Middle East.
06/12/1941 Evacuated to 2/1 Australian Field Ambulance with left otitis media and transferred to X list.
19/12/1941 Evacuated from 2/1 Australian Field Ambulance to 9 Australian General Hospital.
18/01/1942 Evacuated from 9 Australian General Hospital to 7 Australian General Hospital.
16/02/1942 Discharged 7 Australian General Hospital and marched into Pioneer Training Battalion from 7 Australian General Hospital.
01/03/1942 Marched out to 9 Australian Infantry Speciality Group from Pioneer Training Battalion.
01/03/1942 Marched into 9 Australian Infantry Speciality Group from Pioneer Training Battalion.
26/03/1942 Marched out to Australian Pioneer Training Battalion.
26/03/1942 Marched in from 9 Australian Infantry Speciality Group.
02/04/1942 Embarked Middle East on S.S. Felix Roussel.
23/05/1942 Disembarked South Australia Lines of Communication area.
25/06/1942 Taken on strength of 2/2 Pioneer Battalion from Pioneer Training Battalion.
01/07/1942 Promoted to acting Corporal.
22/08/1942 Attending Small Arms School Victoria Lines of Communication area.
19/09/1942 Appointed Lance Sergeant.
31/10/1942 Promoted to acting Sergeant.
28/12/1942 Rank of Sergeant confirmed.
14/02/1943 Marched in Victoria Lines of Communication area ex 5 Military District (Western Australia).
11/03/1943 Next of kin change Mangalore, Victoria.
01/06/1943 Attending Officer Cadets Training Unit No.4 course Woodside, South Australia and transferred to X list.
03/09/1943 Discharged under Australian Military Regulations and Orders for purpose offering appointment to Commissioned Rank.
05/09/1943 To be acting Lieutenant.
05/09/1943 Promoted to Lieutenant.